Cisza Białego Miasta – Eva Garcia Saenz de Urturi

Udostępnij

Serdecznie polecam! Moja recenzja poniżej.
Autor: Eva Garcia Saenz de Urturi
Tytuł: „Cisza Białego Miasta”
Seria: „Trylogia Białego Miasta – Tom I
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2019
Kategoria: thriller
Rodzaj: audiobook
Czyta: Adam Bauman
Moja ocena: 5/5

Książka „Cisza Białego Miasta” wpadła mi w ręce całkiem przypadkiem. Szukałam kryminału, na który mogłabym na szybko się zdecydować. Już sam tytuł i opis wydawcy wydały mi się na tyle ciekawe, że zaczęłam słuchać. Muszę stwierdzić, że się nie zawiodłam. Książka charakteryzuje się bowiem nie tylko wartką akcją i ciekawymi bohaterami, ale również doskonałym klimatem kraju Basków. Ponadto mamy tu nie tylko śledztwo zmierzające do schwytania inteligentnego i wyrachowanego mordercy, ale również interesujące wątki poboczne nadające powieści realizmu. Nie można również pominąć idealnej interpretacji książki przez Adama Baumana.
W starej katedrze zostają znalezione ciała dwojga dwudziestolatków. Miejsce zbrodni oraz inne szczegóły sprawiają, że morderstwa wyglądają na rytualne. Uwadze śledczych nie umyka również fakt, że podobny schemat zabójstw powtórzył się wcześniej. Dwadzieścia lat temu popełniono bowiem serię morderstw na noworodkach, pięcio-, dziesięcio- oraz piętnastolatkach. Co jednak zastanawiające – oskarżony za te zbrodnie Tasio Ortiz de Zarate przebywa w więzieniu i niedługo ma wyjść na przepustkę. Akt aresztowania został wydany przez jego własnego brata bliźniaka. Sprawę prowadzi Unai Lopez de Ayala, który specjalizuje się w profilowaniu kryminalnym. Jego partnerką w śledztwie zostaje specjalistka od wiktymologii Estibalis Ruiz de Gauna. Oboje zdają sobie sprawę, że morderca to osoba inteligentna, doskonale kontrolująca swoje emocje i bardzo zdeterminowana. Tymczasem zbliża się hucznie obchodzone w Vitorii święto, a wraz z nim kolejne ofiary.
„Cisza Białego Miasta”, choć toczy się w gorącym, nieco leniwym klimacie hiszpańskiej Vitorii, nie jest pozbawiona nastroju grozy i ciągłego, narastającego napięcia. Ponadto pod „płaszczykiem” świętującego, radosnego i urokliwego miasta kryją się grzechy jego mieszkańców i mroczne tajemnice sprzed lat. One także kiedyś muszą ujrzeć światło dzienne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *