Arka Noego – Marianne Fredriksson

Udostępnij

Na tę książkę natknęłam się już jakiś czas temu. Było to całkiem przypadkiem – po prostu szukałam ciekawej literatury historycznej. „Arka Noego” może mnie nie zachwyciła, ale na pewno zachęciła do refleksji. Sama powieść jest interesująca, choć moim zdaniem za dużo w niej niepotrzebnych dialogów i opisów. Jej niewątpliwym atutem jest jednak fakt, że zmusza do refleksji nad naturą Boga i człowieka. Czy człowieka mogłaby zmienić katastrofa na skalę światową? Jakie zamiary ma wobec nas Bóg? Pytań po zapoznaniu się z tą książką rodzi się całkiem sporo. Wersję audio czyta Xawery Jasieński. Osobiście niezbyt przepadam za głosem tego lektora i często po prostu mnie on usypia. Pozycję polecam osobom lubiącym połączenie poznawania historii z przemyśleniami dotyczącymi religii i egzystencji człowieka.

Autor: Marianne Fredriksson,
Tytuł: „Arka Noego”
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2000
Kategoria: literatura historyczna
Rodzaj: audiobook
Czyta: Xawery Jasieński

Opis wydawcy

„Arka Noego” to powieściowa wersja biblijnego mitu o potopie, którego dramat, zdaniem wielu historyków, rozegrał się w starożytnym Sumerze. W swojej bajkowej, poetyckiej opowieści Marianne Fredriksson, odwołując się do sumeryjskich podań i poematów, rozsnuwa przed czytelnikami wizję codziennego życia mieszkańców Sumeru przed potopem, w czasach, kiedy Bóg – tajemniczy, zagadkowy i despotyczny niczym władcy pradawnego świata – budził jeszcze ambiwalentne uczucia, a źródłem tego, co ludzkie, w dobrym sensie tego słowa, były kobiety: opiekuńcze, silne, pełne duchowej mocy, jak żony Noego, Chama i Jafeta.
Powieść mówi też o samym potopie, o budowie arki i czterdziestu trudnych dniach spędzonych na wzburzonych falach.
Obraz świata w momencie biblijnego potopu – ta uchwycona przez pisarkę chwila w historii ludzkości – z niezwykłą mocą przemawia do współczesnego czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *