Za 10 Dni Koniec Świata

Udostępnij

Książkę tę poznałam, realizując nagrania dla Storybox.pl. Muszę przyznać, że choć zetknęłam się już z kilkoma pozycjami, których bohaterowie mierzyli się z perspektywą końca świata lub przynajmniej upadku ludzkości, to ta książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Brak tu bowiem spektakularnych zjawisk atmosferycznych czy innych opisów scen katastroficznych. Autorka koncentruje się za to nad tym, jak ludzie mogliby reagować na zbliżające się niebezpieczeństwo, jakie emocje wyzwoli w nich taka sytuacja i co okaże się dla nich najważniejsze?

Autor: Anna Falana-Jafra
Tytuł: „Za 10 Dni Koniec Świata”
Wydawnictwo: Storybox.pl, Czarno na Białym
Rok wydania: 2018
Kategoria: fantastyka, literatura obyczajowa
Rodzaj: audiobook
Czyta: Donata Cieślik

Opis wydawcy
Jakie demony obudzą się w ludziach stojących w obliczu końca świata?

Jankowi Szczecinie, chłopcu o nieprzeciętnej wrażliwości, i jego starszej przyjaciółce Małgorzacie, ukazuje się Bóg i przepowiada, że za 10 dni mieszkańcy Cielętnik umrą. Wieści o końcu świata szybko rozchodzą się po wsi. Ludzie najpierw przerażeni, zaraz jednak zapominają o czekającej ich śmierci – w obliczu nadchodzącej apokalipsy budzą się w nich od dawna skrywane żądze. Z każdym dniem sytuacja we wsi się komplikuje – do końca świata zostało jeszcze kilka dni, a już trup się ściele gęsto… Mieszkańcy Cielętnik uznają, że straszna przepowiednia nie może się ziścić, bo zapewne jest owocem chorego umysłu Janka. Ale jeśli nie i za 10 dni naprawdę nastąpi koniec świata? Odliczanie się rozpoczyna…

Podsumowanie
W obliczu zbliżającego się końca świata bohaterowie książki zachowują się bardzo różnie. Nie ma tu jednak mowy o pokoju, solidarności, jedności czy nawet dobroci. Jest za to, o dziwo, walka o władzę, pogarda, zawiść i zazdrość. Odczucia poszczególnych bohaterów i kierujące nimi motywy łatwo zauważyć, bo autorka dość szczegółowo opisuje ich przemyślenia i reakcje na toczące się we wsi wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *