Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat – Elisabeth Revol

Udostępnij

Wiele osób pewnie pamięta wydarzenia ze Stycznia 2018 roku, kiedy to Tomasz Mackiewicz i Élisabeth Revol stanęli na szczycie Nanga Parbat. Niestety, to właśnie na tym szczycie Tomasza Mackiewicza dopadła choroba wysokościowa i Élisabeth Revol zdecydowała się na samotne zejście w dół. Jak bywa w takich sytuacjach, media relacjonowały dokładnie każdą chwilę misji ratunkowej oraz analizowały wszystkie szczegóły całej wyprawy. A co robili Internauci i ludzie obserwujący te doniesienia? Również to, co zwykle czynią w obliczu różnego rodzaju tragedii – nagle znalazło się mnóstwo ekspertów od wspinaczki górskiej i fachowców od tego, co, kto i kiedy powinien zrobić. Przede wszystkim zarzucano Élisabeth Revol to, że pozostawiła Tomasza Mackiewicza. Sugerowano też, iż ratownicy powinni po niego wrócić. Osobiście nienawidzę tak szybko wygłaszanych opinii i to przez osoby, które nie mają potrzebnych do tego kompetencji czy doświadczenia. Z drugiej jednak strony bardzo interesowało mnie to, co konkretnie przeżyła Élisabeth Revol, jak wyglądała cała sytuacja i jak wspinaczka radzi sobie z traumą, której doświadczyła. Chętnie zatem sięgnęłam po audiobooka „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”.
Książka jest wprawdzie krótka, ale tak pełna relacji autorki z prób sprostania sytuacji, ogromu emocji towarzyszących jej na każdym kroku i opisu późniejszych wydarzeń, że w pełni zaspakaja ciekawość czytelnika. Mnie ta lektura napełniła przede wszystkim pewnością, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć innych ludzi – jakie mają marzenia, dlaczego podejmują ogromne ryzyko, dlaczego decydują się na wysokogórskie wyprawy i co może kierować ich zachowaniem w obliczu ogromnego zagrożenia. Revol opisuje położenie, w którym się znalazła tak wyraźnie, że bez problemu można sobie wyobrazić całą sytuację wraz ze szczegółami nie relacjonowanymi przez media. Równie dobrze autorka opisuje targające nią emocje i rozterki – zejść czy zostać, zrobić to, czy może coś innego. Opis tragedii na Nanga Parbat przedstawiony przez Élisabeth Revol jest moim zdaniem kompletny i naprawdę warto go poznać.

Autor: Élisabeth Revol
Tytuł: „przeżyć. Moja Tragedia na Nanga Parbat”
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2020
Kategoria: biografia, literatura faktu
Rodzaj: audiobook
Czyta: Paulina Holtz

Opis wydawcy

W styczniu 2018 roku Tomasz „Czapkins” Mackiewicz i Élisabeth Revol stanęli na wymarzonym szczycie Nanga Parbat. Mieli to zrobić po swojemu i bez żadnego rozgłosu. Jednak w drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa. Revol sprowadziła go do szczeliny w śniegu około 800 m poniżej szczytu, gdzie został na zawsze. – Jest mi zimno, chcę odpocząć – miał powiedzieć w ostatnich słowach, które w intymnym wyznaniu na łamach tej książki wspomina Francuzka.

„”Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”” jest osobistym, emocjonalnym zapisem dramatu Élisabeth Revol, ocalałej dzięki brawurowej akcji ratowniczej prowadzonej przez himalaistów, którzy w tym czasie uczestniczyli w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 – Adama Bieleckiego, Jarosława Botora, Denisa Urubkę i Piotra Tomalę. Revol po raz pierwszy z takimi szczegółami wspomina przebieg tragicznych wydarzeń. Szczera do bólu konfrontuje się z własną traumą i emocjami, by swoimi słowami opowiedzieć tę intymną historię, która wydarzyła się na oczach milionów ludzi na całym świecie.

Wciąż wracam do tego, co przeżyłam tam z nim – a potem już bez niego. Kiedy jestem sama, przychodzą mi do głowy jednocześnie tysiące słów, widzę tysiące niuansów. Może potęga słów złagodzi ból… Cały czas myślę o nim; o tym, jak żył, o jego filozofii, jego sztuce życia, jego miłości do Nangi… –
z listu Élisabeth Revol do tragicznie zmarłego partnera wspinaczkowego Tomka Mackiewicza.

Od pierwszej wiadomości od Élisabeth 25 stycznia 2018 roku o godzinie 18.15 czasu irlandzkiego wiedziałam, a potem powtarzałam to setki razy, że jej heroiczna walka o uratowanie życia Tomkowi, jej nadludzki wysiłek sprowadzenia go do dzieci i w moje ramiona, do domu nie miały sobie równych, że zrobiła dla niego wszystko, więcej niż ktokolwiek byłby w stanie sobie wyobrazić… Opowieść Élisabeth Revol jest pieśnią o niewyobrażalnej ludzkiej sile i niezłomności.
ANNA SOLSKA MACKIEWICZ, WDOWA PO TOMKU MACKIEWICZU

Ta książka to opowieść o pasji silniejszej niż lęk przed śmiercią. Opowieść o niewyobrażalnej woli życia, która pozwoliła Élisabeth wrócić z wyprawy na „drugą stronę lustra” i opowiedzieć nam o tym w sposób boleśnie wręcz szczery i autentyczny…
ADAM BIELECKI, HIMALAISTA

Podsumowanie

Myślę, że nie mam nic do dodania do opisu wydawcy i pierwszej części recenzji. Książka to bardzo poruszająca, pełna emocji relacja autorki z tragedii, która odciśnie piętno na jej dalszym życiu i kolejnych wyprawach. Mam nadzieję, że napisanie jej przyniosło autorce ulgę oraz pozwoliło pogodzić się ze stratą partnera i podjętymi wtedy decyzjami. Bardzo polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *